Az ovinkkal szemben található egy sportpálya (természetesen rögbi, de focizni is járnak ide gyerekekkel), ide van kifüggesztve egy Matarikit hirdető és reklámozó tábla. Gondoltam, körbe járom kissé a témát.
A Matariki nem más, mint a maori új év. A dátumát egy csillag álláshoz kötik, még pedig a fiastyúkéhoz (Pleiades), ami a bika (Taurus) csillagkép része. A jelenség 7 csillagból áll: a görög mitológia szerint 7 lánytestvér testesül meg bennük, akik, Atlas és Pleone (innen a pleiades elnevezés) gyermekei. A maori mitológia szerint ez a hét csillag nem más, mint egy anya (Matariki) és a 6 lány gyermeke. Más források szerint a csillagok apró pici szemek : Mata ariki, de szokták isten szemének is nevezni. Ez a legenda abból a korból származik, amikor a földanyát (Papatūānuku) és az égapát (Ranginui) a gyermekeik erőszakkal szétválasztották. A szél (Tāwhirimātea) olyannyira dühös lett a többi testvérére, hogy a szemeitől megvállva elhagyta a többieket, és azóta is bolyong a világban.
Ez a csillag állás a világ bármely pontjáról megtekinthető (nem úgy, mint a dél keresztje, de majd erről is később), így nem csak a maori kultúrában foglal el jelentős szerepet, de pl. több ógörög templom is e felé a csillagállás felé mutat, illetve Angliában, Stonehange szikla tömbjei is ennek az irányába állnak, de még Japánban is fellelhetőek hivatkozások (a Subaru csillagjegy = fiastyúk).
Új-Zélandról május végétől júliusig látható a legjobban . ( az ehhez kapcsolodó fesztivál sorozat egyébként jún.14-én kezdődött és július 14-ig tart).
A maorik úgy tartják, hogy ha a csillagok tisztán láthatóak, az elkövetkezendő év meleg és sikeres, jó termést hozó lesz. Ha csillagokat homályosan lehetett látni, felhős volt az ég, akkor rossz esztendő volt várható, gyér terméssel, hideggel.
A maorik a Matarikit követő első újholdtól számították az új év kezdetét, illetve ekkor kezdődtek meg az ünnepségek, melyek a vadászathoz, élelemszerzéshez kapcsolódtak. A Matariki ideje alatt megvendégelték egymást, megosztották az ételeiket, zsákmányaikat, de ez volt a rituálék, táncok, szórakozások és az ismeretek átadásának is az ideje. A matariki volt a legnagyobb és legismertebb ünnepsége a maoriknak, az európai hódítók és telepesek megérkezése előtt. A szokás szinte teljesen eltűnt az életmódjukból az ezt követő időszakban, csak az 1900as évektől kezdve kezdték el újra megünnepelni, de igazából a 21. században nyerte el ismét méltó helyét és szerepét a kultúrájukban.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése