2010. július 7., szerda

Matariki

Mielőtt Új-Zélandra érkeztünk, nem csak a helyi aktualitásokkal igyekeztünk képbe kerülni, de kissé utána olvasgattam az őslakosok kultúrájának, származásának, művészetének is...először számomra is furcsa volt itt minden ( előzetes ismereteim ellenére), hiszen Európában már nem találkozni ilyen emberekkel, akik nemcsak kinézetükben, de kisugárzásukban is magukban hordozzák a történelmüket. (hozzá kell tennem, hogy tévhit, hogy a maorik  tradicionális ruhákban járnának....de a tévhitekről bővebben majd egy másik bejegyzésben). 
Az ovinkkal szemben található egy sportpálya (természetesen rögbi, de focizni is járnak ide gyerekekkel), ide van kifüggesztve egy Matarikit hirdető és reklámozó tábla. Gondoltam, körbe járom kissé a témát.
A Matariki nem más, mint a maori új év. A dátumát egy csillag álláshoz kötik, még pedig a fiastyúkéhoz (Pleiades), ami a bika (Taurus) csillagkép része. A jelenség 7 csillagból áll: a görög mitológia szerint 7 lánytestvér testesül meg bennük, akik, Atlas és Pleone (innen a pleiades elnevezés) gyermekei. A maori mitológia szerint ez a hét csillag nem más, mint egy anya (Matariki) és a 6 lány gyermeke. Más források szerint a csillagok apró pici szemek : Mata ariki, de szokták isten szemének is nevezni. Ez a legenda abból a korból származik, amikor a földanyát (Papatūānuku) és az égapát (Ranginui) a gyermekeik erőszakkal szétválasztották. A szél (Tāwhirimātea) olyannyira dühös lett a többi testvérére, hogy a szemeitől megvállva elhagyta a többieket, és azóta is bolyong a világban.  

Matariki - the Pleiades, a star cluster in the constellation Taurus.
Ez a csillag állás a világ bármely pontjáról megtekinthető (nem úgy, mint a dél keresztje, de majd erről is később), így nem csak a maori kultúrában foglal el jelentős szerepet, de pl. több ógörög templom is e felé a csillagállás felé mutat, illetve Angliában, Stonehange szikla tömbjei is ennek az irányába állnak, de még Japánban is fellelhetőek hivatkozások (a Subaru csillagjegy = fiastyúk).  
Új-Zélandról május végétől júliusig látható a legjobban . ( az ehhez kapcsolodó fesztivál sorozat egyébként jún.14-én kezdődött és július 14-ig tart).
A maorik úgy tartják, hogy ha a csillagok tisztán láthatóak, az elkövetkezendő év meleg és sikeres, jó termést hozó lesz. Ha csillagokat homályosan lehetett látni, felhős volt az ég, akkor rossz esztendő volt várható, gyér terméssel, hideggel.
A maorik a Matarikit követő első újholdtól számították az új év kezdetét, illetve ekkor kezdődtek meg az ünnepségek, melyek a vadászathoz, élelemszerzéshez kapcsolódtak. A Matariki ideje alatt megvendégelték egymást, megosztották az ételeiket, zsákmányaikat, de ez volt a rituálék, táncok, szórakozások és az ismeretek átadásának is az ideje. A matariki volt a legnagyobb és legismertebb ünnepsége a maoriknak, az európai hódítók és telepesek megérkezése előtt. A szokás szinte teljesen eltűnt az életmódjukból az ezt követő időszakban, csak az 1900as évektől kezdve kezdték el újra megünnepelni, de igazából a 21. században nyerte el ismét méltó helyét  és szerepét a kultúrájukban. 

Nincsenek megjegyzések: