2010. július 15., csütörtök

Tévhitek 1. rész OKTATÁS

Arra gondoltam, hogy miután Új-Zéland így is úgy is Magyarországhoz képest a Föld másik oldala, így igyekszem tisztába tenni néhány tévhitet, illetve a saját tapasztalataim alapján leírni néhány igazságot a Zátonyt illetően.


Nos, kezdjük egy kellemes kis témával, nézzük milyen az oktatás. Azt gondolom, hogy aki gyerekkel érekzik ide, annak ez nem elhanyagolható szempont. Előre le kell szögezzem, hogy az a fajta szociális jellegű intézmény rendszer, mint Magyarországon nem van itt, és mint később kiderül, ez nem csak az oktatásra fog vonatkozni.


BÖLCSÖDE:
ÁLLAMI:

Állami bölcsöde nincs!! Ergo arra a fajta szisztémára, mely szerint akár fél éves kortól ingyenesen, alanyi jogon beadhatod valahová a karonülő kisbabábad, nem szabad számítani.
MAGÁN:
Ellenben léteznek nagyon színvonalas magán bölcsödék/óvodák (childcare, daycare) ezekben átlag 8 hetes kortól várják a lurkókat.



ÓVODA:
MAGÁN:(pre-school)

Folytatva az előbbi gondolat menetet, a magán ovik 8 hetes kortól 5 éves korig fogadják a gyerekeket. A szülőnek általában három féle választási lehetősége van az időintervallumot kiválasztandó: short time kb. 6 óra naponta (több helyen ez a minimum kifizetendő, még akkor is, ha előbb elviszi a totyogót), medium: ez napi 7-8 órás felügyeletet tartalmaz, és a long therm, ami 8 órán túli napi tartózkodást jelent.
Árban, én Emma után, aki a medium kategórát koptatja (hozzáteszem, hogy ez saját példa) 3 éves koráig heti 230.-NZD-t fizetek. Azért írtam, hogy 3 éves koráig, mert ennek a betöltése után az állam átvállalja a díj egy jelentős részét, és neked már csak az 1/3-át kell kifizetned. Ennek igénylésének módja egy pofon egyszerű nyomtatvány kitöltése, amit az óvodában lehet kérni és majd ők juttatják el az oktatási minisztériumba. Ja, és ami nagy előny (nálunk legalábbis), hogy az mivel az ovi, az az pre-school igen széles skálában foglalkoztatja a gyerekeket, így a szobatisztaság nem feltétel. Ellenben az időtartamot szigorúan be kell tartani, ugyanis ha késve viszed el, akkor felárat kell fizetned a hét végén. Ettől persze van, hogy eltekintenek pl.: ha eleve jó fej az ovi, vagy előre szólsz, hogy vmi miatt késel....de számolni kell vele. Ez az összeg 25.-NZD/30perc.
ÁLLAMI:(kindy, kindergarden)
Léteznek állami óvodák is, ezekhez nem volt még szerencsém, de léteznek. 3 éves kortól járhatnak ide a gyerekek, eleinte heti pár alkalmon vehetnek részt, majd 4 éves kortól "már" heti 5 délelőttön, ám ezzel szemben igen olcsóak. (kb. 3.-NZD/óra)


ISKOLA
miután Emma még csak 3 éves lesz, így oktatási ügyekben egyelőre csekély ismerettel rendelkezem. De még egy két év....
ISKOLAKÖTELEZETTSÉG
Az iskolakötelezettség 6-16 éves korig tart, ám már sokan elmennek 5 évesen isibe (ezt tanusíthatom, ilyen több esetben volt a mi ovinkból is). 

ÁLLAMI, INTEGRÁLT ÉS MAGÁN INTÉZMÉNYEK:
Léteznek állami, integrált és magán iskolák. Az állami oktatási intézmények támogatást kapnak a minisztériumtól és az arra jogosultak ingyen használhatják, a többeiknek némi tandíj fizetése kötelező. Az integrált iskolák azt jelentik, hogy az ingatlan magán kézben van, ellenben maga az iskola állami alapokon és tanterven nyugszik. Ilyenek pl. a vallásos jellegű sulik, amikből szép számmal lehet találni Aucklandben. Ezek is kapnak állami támogatást, de valamekkora tandíjat is kell már fizetni. A magán iskolák...nos egyértelmű. Fizetős.
ÁLTALÁNOS ISKOLA:
Tehát a klasszikusan vett általános iskola 0-6. osztályig tart (primary school), innen lép tovább a nebuló az intermediate részbe (7-8. osztály). Ez gyakorta nem külön intézmény, egy suli, csak így különböztetik meg (hasonlít az alsó és felső tagozatra csak más megbontásban).
KÖZÉPISKOLA
A klasszikus középsikola (secondary school) a 9-13. osztály.
FELSŐOKTATÁS:
széles a paletta, számos egyetem (az egyik legismertebb az Auckland University és a Massei) illetve magánintézmény áll a rendelkezésre, mind fizetős, de komoly eltérések vannak az állampolgárok, residency-k, illetve külföldiek áétal fizetett tandíjak között. 



Az iskola év 4 részből áll köztük két hetes szünetekkel és persze közben a nagy nyári két hónapos szünidővel ami karácsonytól február elejéig tart.


Ami még jó móka az iskolák világában, hogy minden oktatási intézményben az egyenruha kötelező. Itt nem isi köppenyre kell gondolni, hanem ténylegesen vett egyenruhára (mint az angolszász filmekben), de minimum egyen pólóba kötelező járni. Lehet, hogy elsőre furcsának tűnik, és nem túl liberális, de ha csak a magyar viszonyokra gondolok, hogy hány kicikizést és piszkálódást lehet ezzel megelőzni, hiszen így mindenki egyforma....


Aki többet szeretne tudni az oktatásról, annak íme a hivatalos honlap: 
www.minedu.govt.nz


Leszögezve! Ha gyerekkel érkezel készülj fel rá, hogy a bevételed nagy részét oktatási intézményeknek fogod kifizetni. Elképesztő összegekbe kerül pl egy magán óvoda, ellenben nagyon komoly színvonalat képviselnek, fel vannak készülve a bevándorlók gyerekeire, gondolok itt elsősorban a nyelvi nehézségekre...jól felszereltek és persze ki tudna neheztelni, ha széles mosollyal hozza el minden nap az ember a gyermekét.....

2 megjegyzés:

cfoldi írta...

Nem az egy harmadát kell fizetned az ovinak, hanem az egy harmadával kevesebbet (mármint a lurkó 3 éves kora után), vagyis úgy 65%-át az azt megelőzőnek.
Mondjuk így is nagy segítség tud lenni, majd meglátod. :)

Kata Román írta...

Köszönöm a kiigazítást, való igaz...:))